نقدی بر فیلم وعده

پرسیااسفند 22, 1396بازدید 173

نقد و بررسی فیلم وعده ( The Promise )

دانلود فیلم وعده

نسل کشی ارامنه در دوران جنگ جهانی اول، یکی از تاثیرگذارترین و وحشیانه ترین اقدامات تاریخ بشریت علیه یک کشور می باشد که سالهاست حکومت ترکیه مانع از تحقیقات مستقل درباره آن شده است. گفته می شود طی گذشت چند سال از آغاز جنگ جهانی اول، نزدیک به یک و نیم میلیون ارمنی توسط حکومت عثمانی قلع و قمع شدند و زنان و کودکان بسیاری برای بردگی نیز به این کشور منتقل شدند. این فاجعه بشری در فیلم « وعده » دستمایه ساخت اثری عاشقانه شده است.

داستان فیلم در دوران جنگ جهانی اول رخ می دهد. میکائیل ( اسکار آیزاک ) مرد جوانی است که دهکده کوچک را ترک می کند تا بتواند در شهر قسطنطنیه به ادامه تحصیل بپردازد. او در این شهر با روزنامه نگار آمریکایی مشهوری به نام کریسکریستین بیل ) و نامزد او به نام آنا ( شارلوت لی بون ) آشنا می شود و کمی بعد دلباخته آنا می شود اما با رویکرد حکومت عثمانی در قبال ارامنه، او دستگیر شده و به کمپ کار اجباری فرستاده می شود و…

دانلود فیلم وعده

« وعده » را تری جورج کارگردانی کرده که از آخرین ساخته سینمایی اش به نام « Stand Off » 6 سال گذشته، اثری با نقش آفرینی برندان فریزر که امروز نه کسی آن فیلم را به یاد دارد و نه کسی می داند برندان فریزر کجاست! با اینحال جورج سازنده یک اثر فاجعه محور دیگر درباره نسل کشی در رواندا به نام « هتل رواندا » بوده که یکی از بهترین آثار ساخته شده در سینما درباره نسل کشی به شمار می رود و برای او نیز نامزدی اسکار را نیز به همراه داشته است.

اثر جدید تری جورج نیز قرار است یادآور موفقیت های او در « هتل رواندا » باشد اما فیلمنامه اثر اجازه رسیدن به چنین نقطه ای را نمی دهد. شاید مهمترین نکته درباره « هتل رواندا » که سبب موفقیت اثر گردیده بود، تمرکز و تاکید فیلمساز بر اتفاقات فیلم و اجتناب از پرداختن به مسائل حاشیه ای نسل کشی در رواندا بود که سبب یکپارچگی و البته تاثیرگذاری اثر گردیده بود. اما در « وعده » وضعیت اینچنین نیست و نسل کشی ارامنه در پس زمینه داستان به وقوع می پیوندد و اگرچه نقش پررنگی در داستان دارد، اما رفت و برگشت دائم داستان به سمت و سوی مثلث عاشقانه و مصائب میکائیل، باعث شده تا اثر یکدستگی خود را از دست دهد.

فیلم زمانی که به داستان عاشقانه میان میکائل و آنا و البته حضور کریس می پردازد، اثری ساده و خنثی است که هیچ ویژگی ارزشمند منحصر به فردی ندارد. در این بخش از فیلم مطابق انتظار، کلیشه های رایج ژانر رعایت شده و خلاقیتی هم در جزئیات روایت این کلیشه ها به چشم نمی خورد تا عاشقانه فیلم کسل کننده به نظر برسند و قابلیت بالایی برای فراموش شدن داشته باشند.

 

در پرداخت فیلم به موضوع ارامنه نیز فیلم دچار ضعف های آشکاری است و بی آنکه سکانس های دستگیری و کشتار و باقی موارد، ارتباط مشخصی به یکدیگر داشته باشند در قالب اپیزودهای مختلف به نمایش در می آیند. به نظر می رسد که تری جورج می خواسته به هر روشی که امکان دارد آنچه که درباره کشتار ارامنه شنیده را به تصویر تبدیل نماید اما از یاد برده که می بایست برای به تصویر کشیدن چند موقعیت تاریخی در سینما، ایجاد یک بستر داستانی مناسب نیاز است تا ماندگاری اثر در ذهن مخاطب تضمین شود. در فیلم شخصیت های متعددی وجود دارند که پیامهای سیاسی مستقیم ارایه می کنند که این روش از فیلمسازی سالهاست که منسوخ شده و کاربردی هم در سینما ندارد.دانلود فیلم وعده

اما « وعده » ویژگی های مثبتی هم دارد که فیلمبرداری و بازیگری از جمله آن به شمار می رود. طراحی صحنه و لباس از نقاط برجسته اثر محسوب می شود و فیلمبرداری تماشایی اثر – مخصوصاً زمانی که جزئیات را از زوایای دور ترسیم می شود – تماشایی هستند و قابل ستایش. بازیگران اصلی فیلم نیز در نقش های خود به خوبی ظاهر شده اند. اسکار آیزاک که قطعاً در آینده بیشتر او را در نقش های مهم خواهیم دید، در نقش اصلی فیلم بازی بسیار خوبی از خود ارایه داده و کریستین بیل نیز در نقش کریس، تماشایی و باورپذیر است. بازی کوتاه شهره آغداشلو در فیلم نیز شایسته تقدیر است.

دانلود فیلم وعده

بازگشت تری جورج به سینما با « وعده » احتمالاً همانند ساخته قبلی اش، خیلی زود بدست فراموشی سپرده خواهد شد. با اینحال « وعده » اگرچه روایت جذابی ندارد و به نظر می رسد که سبک و سیاق فیلمسازی جورج نیز در مقایسه با متد فیلمسازی مدرن، چندان مخاطب پسند نباشد اما بهرحال جدیدترین ساخته او توانایی ایجاد علامت سوال در ذهن مخاطب را دارد. عاشقانه ساده و کلیشه ای فیلم را که کنار بگذاریم، « وعده » سراسر اشاره های تاریخی به فجایعی است که بخشی از تاریخ بشریت را تشکیل داده که تا به امروز سهم کمتری نسبت به فجایع جنگ های جهانی در سینما داشته و نیاز هست تا بیشتر درباره آن گفته و شنیده شود.

منبع

اشتراک گذاری0

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نام *
اضافه کردن نام
ایمیل *
آدرس ایمیل شما دیده نخواهد شد
وبسایت